sobota, 22 lutego 2014

Wędrówka przez sen


"Wędrówka przez sen" jest drugą częścią trylogii amerykańskiej autorki - Josephine Angelini. Minęło trochę czasu od kiedy przeczytałam pierwszą część „Spętanych przez Bogów”, ale mimo to nie zakłóciło to mojej percepcji, chociaż czasami moja pamięć miała malutkie luki. Po tym jak Helena, dowiedziała kim naprawdę jest, jej życie zmieniło się  nie do poznania. Okazało się, że jest potomkinią mitycznych bogów, poznała i trenuje swoje moce, pojawiła się jej matka, która ją porzuciła gdy była dzieckiem i doświadczyła zakazanej miłości. Helena i Lucas byli współczesną wersją Heleny Trojańskiej i Parysa, która kilka tysięcy lat temu  zakończyła się wojną. Aby historia nie miała powtórki muszę trzymać się od siebie z daleka. Kolejnym aspektem stojącym na ich drodze, są więzy krwi.

Helena jest nie tylko potomkinią bogów, ale także podziemnym wędrowcem. Jest jedyną osobą, która może powstrzymać erynie, które wywołują nienawiść i zmuszają członków Domów, do dokonania zemsty krwi. Błędne koło nie ma końca. Wędrówki do krainy Hadesa stają się coraz trudniejsze i mają wpływ na zdrowie dziewczyny, która staje się powoli własnym cieniem. Zadania nie ułatwia także próba trzymania z daleka Lucasa, który również się zmienia. Nikt nie wie gdzie znika, ani co się z nim aktualnie dzieje. Helena czuję się samotna, do czasu gdy poznaję w podziemiach Oriona. Razem łączą siły by znaleźć sposób na erynie.

W większości przypadków trylogii, drugie części zazwyczaj wypadają słabiej niż pierwsza część. „Wędrówka przez sen” w moim odczuciu jest nieco słabsza, ale nie jest tragicznie. O ile pierwszą część oceniłam na 10, o tyle tej  odejmę dwa punkty. Czasami miałam wrażenie, że główna bohaterka za bardzo się starała. Jasne spoczywa na niej ogromne brzemię, wszyscy na nią liczą i nie chciała ich zawieść, ale jak na mój gust za dużo było altruizmu. Po za tym nie mam do czego się przyczepić. Pojawiają się nowe postacie mityczne,  ciekawie  choć skrótowo przedstawione  i myślę, że na brak akcji nie można narzekać, szczególnie w ostatnich rozdziałach, gdzie nabrały tempa i zakończyły w sposób ciekawy, intrygujący bo co dalej? Czy ktoś ma ukryty cel? I czy w ogóle takowy jest ? I co z trójkątem miłośnym? Odpowiedzi zawiera „Bunt bogini”, którą mam nadzieję „dorwać” w najbliższym czasie.

Także jeśli chcecie uciec w świat fantazji i mitologii, polecam.


Moja ocena: 8/10

8 komentarzy:

 1. Czyli mogę spokojnie kupić drugą część ;D. Życzy sobie Pani "Bunt bogini"? ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się całkiem ciekawa książka. Lubię takie fantazyjne fabuły, bo zazwyczaj są to historie nietuzinkowe i takie, których dotąd nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Plusem jest, że wplecione są wątki mitologiczne. Miła odmiana.

   Usuń
 3. Myślę, że skoro pierwszą część oceniłaś tak wysoko, to mogłabym po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie to najsłabsza część serii, strasznie męcząca.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, uwspółcześniona wersja historii o Helenie to coś, o czym od dawna chciałam poczytać. ;) Uwielbiam nawiązania do mitologii w literaturze fantastycznej (i nie tylko), boom na mitologię grecką to najlepsze, co mogło się przytrafić dzisiejszej literaturze młodzieżowej.

  OdpowiedzUsuń