wtorek, 18 września 2012

Wilki

Biały kieł J., Londona był początkiem mojego zainteresowania wilkami. Urzekły mnie swoim pięknem, magią, oddaniem, mądrośćią, siłą, wiernością, opiekuńczością. Są wolne, nieokiełzane i dzikie. Nic dziwnego, że tak bardzo fascynują bajarzy, filmowców, pisarzy a nawet piosenkarzy. Jednak nie wszyscy pałają do nich miłością i przyjaźnią. Niestety większość podgatunków wilków jest zagrożonych. Wynika to ze zmian w ich środowisku ale także masowego wybijania (USA, Europa, Azja Środkowa) . Wilk  bizoni, trzcinowy i karłowaty wilk japoński należą już do przeszłości. Przyczyną tępienia wilków w Polsce jak i podejrzewam i w innych zakątkach świata również, była chęć ochrony zwierząt łownych i hodowlanych. Obecnie uważane są za zagrożenie dla zwierząt gospodarskich. W naszym kraju wilk jest pod ochroną, jednak to wcale nie odstrasza kłusowników, którzy stawiają na nie sidła. Zdarza się, że młode wilczęta są zabierane z jam i zabijane. W krajach skandynawskich wybijane są dla sportu i tradycji. Mimo ich nie wielkiej liczebności w 2001 r., rząd zezwolił na odstrzał dziewięciu wilków. Wyhodowano specjalne rasy psów do polowań na wilki, a nawet do walki z nimi(wilczarz irlandzki). w Rosji poluje się na wilki tradycyjnie przy użyciu  borzoi i greyhoundy. W USA w 48 stanach polowanie na wilki jest zabronione. Na Alasce polowania są legalne z pokładu samolotu, jako sposób ochrony łosi i karibu. Mieszkańcy stanu w 2000r., sprzeciwili się temu działaniu jednak rząd nadal wydaje pozwolenia na polowania. Jakie by nie były powody wybijania wilków, ich populacja staje się mniejsza, a w wkrótce mogą zniknąć. Do zagrożonych wilków należą między innymi: wilk etiopski,  Chrysocyon brachyurus, wilki meksykańskie. Choć jest coraz więcej głosów aby chronić te zwierzęta, to i tak w ciąż za mało. Kłusownicy nadal będą polować, ludzie będą się osiedlać na ternach wilków i nieuniknione będą interakcje i ofiary. Można o tym pisać, rozmawiać ale nic to nie zmieni, do póki człowiek sam nic nie zrobi aby nie niszczyć środowiska zwierząt w tym i swoje własne.

Polecam obejrzeć takie filmy jak:
"Żyjący z wilkami"

"Prawda o wilkach"
"Niepokonany wilk"
"Czlowiek wilk"
"Biegnący Wilk"
"Wilk-legendarny myśliwy"
"Wilk tasmański"
"Globalny wilk"
"Wilk sacharyjski"
"Wilki-niebezpieczni łowcy"Poniżej zamieszczam kilka zdjęć tych niesamowitych zwierząt:


3 komentarze:

 1. Witaj.
  Trafiłam na Twojego bloga zupełnym przypadkiem.
  Twoja notka dogłębnie mnie poruszyła, gdyż moja miłość również zaczęła się od lektury J. Londona. Zapoczątkowało to zamieszkanie "wilka" w postaci Huskiego w moim domu. To jest cud natury.
  Pozdrawiam Gorąco!
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że i chociaż przypadkiem ktoś trafił i mógł przeczytać post (kropla w morzu) o tych cudnych zwierzętach.
  Pozdrawiam Cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ile razy widziałaś wilka w naturze? Pytam, bo znalazłem Twój blog szukając informacji o tym gatunku, ale to co napisałaś wygląda jak miłość "wielkomiejska"...
  Niektóre gatunki wilków są zagrożone, ale na pewno nie nasz poczciwy canis lupus. Jak każdy pies, wyżywi się nawet w śmietniku. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń